Jaka inflacja w 2023, 2024 i 2025 roku? Raport NBP

Projekcja lipcowa z modelu NECMOD obejmuje okres od II kw. – punktem startowym projekcji jest I kw. Projekcja została przygotowana Meksykański prezydent zobowiązuje się do zakazu outsourcingu miejsc pracy przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 22 czerwca 2022 r.

Polski gigant o kosztach nakrętki przy butelce. “Zapłaciliśmy za to 30 mln zł”

Deficyt budżetowy urośnie, ale inflacja będzie niższa niż w ubiegłym roku. Rynek pogodził się już z tym, że Fed trochę poczeka z cięciami stóp procentowych. Pierwsze z nich jest spodziewane we wrześniu. To nie przeszkadza jednak nowojorskim i globalnym indeksom giełdowym w ustanawianiu rekordów. Gospodarka Japonii skurczyła się w pierwszym kwartale o 2 proc.

Lidl kontra Biedronka. “Wojna cenowa” dyskontów zahamowała ceny

Najsilniejszego wzrostu cen można spodziewać się w przemyśle skórzanym, farmaceutycznym, u producentów urządzeń elektrycznych oraz producentów żywności. Ministerstwo Finansów prognozuje, że inflacja we wrześniu 2022 r. Wzrośnie do ok. 16,4 proc. – poinformowała 24 września 2022 r.

Kluczowa sprawa dla cen konsumenckich. Inflacja może wrócić do wzrostów

A w stosunku do listopada 2023 r. Spadły o 1,8 proc. W całym 2022 r.

I wtedy przyszedł maj, ceny jeszcze bardziej spadły [Koszyk zakupowy Business Insidera i aplikacji PanParagon]

  1. Biorąc pod uwagę kwartalne prognozy, inflacja bazowa – podobnie jak główny wskaźnik CPI – nie dotrze do punktowego celu w horyzoncie prognozy.
  2. Wzrost cen w niemal każdym sektorze gospodarki doprowadził do wdrażania rozwiązań, które z założenia miały hamować negatywny wpływ inflacji na gospodarstwa domowe.
  3. Inflacja bazowa wg KE pozostanie pod wpływem wysokiej dynamiki płac i ekspansywnej polityki fiskalnej, choć spadek cen hurtowych energii i pewne pogorszenie sytuacji na rynku pracy będą stopniowo hamowały presję inflacyjną zwłaszcza w końcu horyzontu prognozy.
  4. Z opublikowanego w poniedziałek raportu miesięcznego wynika, że wskaźnik CPI w Polsce może ich zdaniem dojść do 7 proc.
  5. Instytut przewiduje, że polska gospodarka urośnie o 2,5 proc.

Rdr, a w 2025 roku o 6,8 proc. – podano w opublikowanym w piątek raporcie o inflacji NBP. Prognoza KE odnośnie tempa wzrostu PKB w 2023 r. Jest poniżej konsensusu rynkowego. Najnowsze (z 25 stycznia 2023 r.) prognozy analityków (Refinitiv) wskazują, że mediana wzrostu PKB w 2023 r. Do Polski wróci w tym roku wzrost gospodarczy – przewiduje Komisja Europejska w najnowszych wiosennych prognozach gospodarczych dla Unii Europejskiej.

— wynika z najnowszej lipcowej projekcji NBP. Według projekcji inflacja znajdzie się w tym przedziale z 50-procentowym prawdopodobieństwem. Inflacja wyniesie 3,7 – 6,8 proc., a w 2025 r. Znajdzie się w przedziale 2,1-5,1 proc. W czwartek Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na poziomie 6,75 proc. Obowiązującym od początku września.

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wyniosła 6,1 proc. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,1 proc. Inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc. I takiego samego odczytu spodziewali się eksperci – inflacja jednak zaskoczyła.

Oraz w 2023 r. – po okresie silnej odbudowy aktywności gospodarczej w poprzednich kwartałach 30 powodów dla których handlowcy tracą pieniądze – dynamika PKB wyraźnie się obniży. Podczas piątkowej konferencji prasowej p.o.

Także w tym przypadku centralna projekcja NBP nie wskazuje na osiągnięcie celu. W IV kwartale 2025 r., czyli w ostatnim okresie projekcji, CPI ma spaść jedynie do 3,5 proc., tzn. Byłby to poziom Tydzieńynkowy wyższy niż 3,3 proc. Z lipcowej projekcji (choć prezes Glapiński zapewniał, że obniżka stóp o 1 pkt proc. łącznie z września i października “w zasadzie nie wydłuży dojścia do celu”).

Surowce zdrożeją, taryfy lekko się podniosą. Natomiast w drugiej połowie roku inflacja będzie spadała i łącznie ona powinna wynieść ok. 12 proc. W skali całego roku – dodał.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top